تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحیم - پیامبراسلام به غیر از قرآن چه معجزاتی داشته‌ است؟
پیامبر اکرم(ص) به غیرازقرآن کریم چه معجزات دیگری داشته‌اند، لطفا به نحو اجمال آنها را توضیح دهید؟ پاسخ این سئوال را اینگونه باید داد که پیامبر اكرم‏(ص) علاوه بر قرآن مجید - كه اعجاز جاودانه آن آشكار و بدیهى است - معجزات فراوانى دارد كه بعضى از آنها در آیات قرآن و كتاب‏هاى سیره‏نویسان ثبت شده است. ابن شهر آشوب، تعداد معجزات آن حضرت را 4440 عدد ذكر كرده است. (مناقب ابن شهر آشوب، ج 1، ص 144) شمارى از اهم این معجزات عبارت است از:

1. اسراء
«اسراء» همان حركت شبانگاهى پیامبر(ص) از مسجد الحرام تا مسجدالاقصى است. (ر.ك: تفسیر موضوعى قرآن كریم، ج 8، صص 64-85) این سفر در «یك شب»، در بیدارى و با همین پیكر مادى تحقّق یافت؛ نه در شب‏ها و روزهاى طولانى یا در عالم خواب و با روح به تنهایى. آیات قرآنى و شواهد تاریخى، بر وقوع این سفر دلالت آشكار دارند. قرآن كریم مى‏فرماید: «سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بارَكْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ» (اسرا ـ 1)؛ «منزّه است آن [خدایى كه بنده‏اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به سوى مسجدالاقصى - كه پیرامونش را بركت داده‏ایم - سیر داد تا از نشانه‏هاى خود به او بنمایانیم كه او همان شنواى بینا است».

این رویداد از طریق شیعه و اهل سنت نقل و در كتاب‏هاى روایى و تاریخى، فراوان به آن پرداخته شده است. البته جابجایى در فضا و پیمودن مسافت‏هاى طولانى در زمان كوتاه، در زندگانى دیگر پیامبران نیز سابقه داشته است؛ چنانكه درباره سلیمان‏(ع) مى‏خوانیم: «وَلِسُلَیْمانَ الرِّیحَ غُدُوُّها شَهْرٌ وَ رَواحُها شَهْرٌ وَ...» (سبا ـ 12) ؛ «و باد را براى سلیمان [رام كردیم] صبحگاهان مسیر یك ماه را مى‏پیمود و عصرگاهان مسیر یك ماه را».

افزون بر این، شواهد عینى و تجربى بسیار وجود دارد كه برخى از اولیاى الهى، مسافت‏هاى طولانى را در زمانى كوتاه پیموده و به اصطلاح «طى الارض» داشته‏اند. البته آنچه گفته شد، تنها درباره «اسراء» و حركت شبانگاهى پیامبر(ص) از مسجدالحرام به مسجدالاقصى است كه خود مقدمه «معراج» به شمار مى‏آید. «معراج» از معجزات ویژه‏اى است كه اسرار و لطایف عمیق‏ترى دارد و از نشانه‏هاى برترى پیامبر اسلام‏(ص) و شرافت وى بر تمام جهانیان است.

2. شق القمر
از دیگر معجزات برجسته پیامبر اسلام‏(ص) «شق القمر» است. قرآن مى‏فرماید: «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ» (قمر ـ 1)؛ «قیامت بسیار نزدیك شد و ماه شكافت». «انشقاق قمر»، در پاسخ مشركانى صورت گرفت كه درخواست چنین كارى داشتند، تا به ارتباط پیامبر(ص) با علم و قدرت بى‏پایان الهى پى برند. (تفسیر نمونه، ج 23، ص 9)

از آنجایى كه حضرت محمد(ص) واپسین پیامبر است، دوران پس از وى «آخر الزمان» خوانده مى‏شود و بعثت او، نشانه نزدیك شدن قیامت است؛ زیرا در مقایسه با عمر جهان هستى، زمان پس از پیامبر اسلام اندك مى‏نماید. بهترین دلیل بر وقوع این حادثه در زمان آن حضرت، آیه بعد همین سوره است كه از سرسختى و تداوم انكار مشركان - با وجود رؤیت این معجزه شگفت‏آور - پرده برمى‏دارد: «وَ إِنْ یَرَوْا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ»( قمر ـ آیه 2)؛ «و هرگاه نشانه‏اى ببینند، روى بگردانند و گویند، سحرى همیشگى است».

البته چنین انشقاق‏هایى در زندگانى پیامبران گذشته نیز سابقه داشته و به صورت ضعیف‏تر جلوه‏گر شده است؛ چنان كه درباره موسى‏(ع) آمده است: «فَاضْرِبْ لَهُمْ طَرِیقاً فِی الْبَحْرِ یَبَساً» ( طه ـ 77)؛ «و راهى خشك در وسط دریا براى آنان باز كن». در بخشى دیگر از داستان آن حضرت مى‏خوانیم: ضربه عصاى موسایى سنگ را شكافت و دوازده چشمه آب جوشید:

«َقَطَّعْناهُمُ اثْنَتَیْ عَشْرَةَ أَسْباطاً أُمَماً وَ أَوْحَیْنا إِلى‏ مُوسى‏ إِذِ اسْتَسْقاهُ قَوْمُهُ أَنِ اضْرِبْ بِعَصاكَ الْحَجَرَ فَانْبَجَسَتْ مِنْهُ اثْنَتا عَشْرَةَ عَیْناً قَدْ عَلِمَ كُلُّ أُناسٍ مَشْرَبَهُمْ...» ( اعراف (7)، آیه 190)؛ «و آنان را به دوازده عشیره كه هر یك امتى بودند، تقسیم كردیم و به موسى - وقتى قومش از او آب خواستند - وحى كردیم با عصایت بر آن تخته سنگ بزن؛ پس از آن دوازده چشمه جوشید و هر گروهى آبخور خود را شناخت».طبقه بندی: مصومین(ع)،

تاریخ : سه شنبه 14 اردیبهشت 1395 | 11:41 ب.ظ | نویسنده : محمدرضا رضوی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • تک باکس